NASZA HISTORIAKamikiri - wywodzi się z dalekiej przeszłości, z bogatej i fascynującej tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. Kamikiri to duch, legenda przeszłości, która z biegiem wieków przerodziła się w niezwykłą, pełną artyzmu i piękna sztukę artystycznego cięcia. Baśniowy Kamikiri, ścinający włosy japońskim pięknościom aby uchronić je przed zalotami demonów, stał się inspiracją dla rozwijającego się w VII i VIII w. naszej ery w Japonii wspaniałego kunsztu rzeźbionych nożyczkami artystycznych i niezwykłych wycinanek.
Witamy w świecie Kamikiri…

HISTORIA KAMIKIRI
Włosy mają w Japonii historyczne znaczenie. W dawnych wiekach tradycyjna fryzura chonmage lub kok u mężczyzn był symbolem statusu. U kobiet długie włosy wskazywały na piękno i bogactwo, a różne fryzury wyrażały wiek, stopień i dostępność. Obcinanie włosów było poważnym i drastycznym krokiem związanym z przysięgami religijnymi, a wycinanie czyichś włosów bez zgody zainteresowanego było czynem złym i kryminalnym.

KAMIKIRI to w bogatej mitologii, literaturze, sztuce i folklorze Japonii duszek owładnięty pasją ścinania włosów, którego ręce zakończone są nożycami. Kamikiri czyha na swą ofiarę w ciemnych zaułkach lub wkrada się nocą niepostrzeżenie do domostw aby niezauważenie jednym cięciem pozbawić swoją ofiarę włosów. W czasach kiedy długie włosy były w Japonii wyrazem statusu, mody i stylu Kamikiri był prawdziwym postrachem. Jednak często ataki Kamikiri przypisywano chęcią obrony przed Kitsune – demonem wcielającym się w postać atrakcyjnej kobiety lub mężczyzny aby uwieść i nakłonić swą ofiarę do małżeństwa i seksu po czym kraść im całkowicie siłę witalną doprowadzając do opętania i obłędu. Kamikiri są łagodne i nie potrafią mówić, a jedyną możliwą drogą aby ostrzec i jednocześnie obronić potencjalną ofiarę przed Kitsune było obcięcie włosów dzięki czemu zły demon tracił całkowicie zainteresowanie swą ofiarą. Takie całkowite ścięcie włosów było bardzo poważnie brane pod uwagę w tradycji Japonii i wiele zaślubin nie odbyło się z tego powodu.


Najwięcej relacji o Kamikiri pochodzi z miasta Matsuzaki, a znana też jest relacja z okolic Tokio wydrukowana w gazecie 20 maja 1874 roku opisująca ze szczegółami zdarzenie ataku Kamikiri na służącą o imieniu Gin, która po wyjściu z pałacu swojego pana wchodząc do budynku gospodarczego poczuła „upiorny chłód”, chwilę później jej włosy legły u jej stóp. Gin w panice rzuciła się w kierunku sąsiedniego domu, gdzie omdlała. Sąsiedzi zbadali budynek gospodarczy, odkryli w nim rozrzucone ścięte włosy. Gin rozchorowała się z przerażenia i dopiero po długim pobycie u rodziny na wsi powróciła do normalnego życia.. Nigdy więcej nikt nie odważył się korzystać z tego budynku gospodarczego.

HISTORIA KAMIKIRI

Polecamy

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X